Vyberáme detský kočík – dvoj-trojkombinácia, športový alebo kočík pre dvojičky

Vyberáme detský kočík – dvoj-trojkombinácia, športový alebo kočík pre dvojičky

Kúpa kočíka je niečo ako kúpa auta. Pri výbere ochotne príjimate, ba dokonca vyhľadávate rady ostatných, keďže hľadanie najlepšieho modelu je dosť zložité. Zaplatíte zaň nechutnú sumu peňazí a nakoniec sa nedočkavo tešíte na prvú jazdu. Je tu ale jeden rozdiel. Na kočík nemáte vodičák ani technické školenie. Takže o ňom ako novorodič neviete vôbec nič. Preto rýchlo zistíte že študovanie dostupnej internetovej ponuky a skenovanie v obchodoch s kočíkmi vám zaberú podstatnú časť vašich voľných chvíľ. Predsalen, je predpoklad, že ho budete využívať dva alebo viac krát denne pri výletoch vašej ratolesti v prvých 2-3 rokoch, takže to bude relatívne podstatná súčasť vašej chodby/kočíkarne.

Obľúbený kočík: Dvoj- až trojkombinácia

Ako najprijateľnejľšia možnosť sa javí kúpa kombinovaného kočíka, t.j. kombinácie hlbokej časti (vaničky), kde dieťa zotrvá pokým je ležmo, športovej časti, ktorá vymení vaničku keď dieťa začína/začne sedieť, poprípade autosedačky (vajíčka). Výhodou takejto mixtúry je, že na jedno telo kočíka dokážete nasadiť všetky tri súčasti, čo v prvom rade šetrí miesto. Navyše, nemusíte držať vajíčko v rukách pri cestách do a od auta a ľahkú zmenu vaničky za športovú časť odceníte keď zistíte, že dieťa z vaničky začína vyliezať, a preto ju treba čím skôr vymeniť. V tomto časte (okolo pol roka) sa dá využiť možnosť substitúcie aj tak, že pri ospalom dieťatku, ktorému práve odbíja jeho štandardný denný spánok nasadíte vaničku, ale ak je potomok čulý, horlivo sledujúci okolie, zvolíte športovú časť.

Nie každý je, pravdaže majiteľom auta. Takýto rodičia zvolia radšej  dvojkombináciu, ciže vanička + športová časť.

Samostatné časti detského kočíka

Samozrejme, vždy je tu možnosť kúpiť si všetky tri časti osobitne. Je to o niečo drahšia alternatíva, ale tiež má svoju logiku. Pri kúpe samostatného hlbokého kočíka (kočík s vaničkou) je vanička nezriedka priestrannejšia a podvozok je odpružený takže pri pokývaní rukoväte sa dieťa cíti ako v kolíske. Rodičia sa často sťažujú na robustnosť konštrukcie pri troj/dvojkombináciách. Športová časť takéhoto kočíka sa väčšinou pred zložením musí odobrať z podvozku kočíka a obe časti sa potom zložia osobitne. Keď si takýto postup starostlivý rodič zváži pri predpoklade, že športovú časť bude dieťa využívať aj okolo 2,5 roka (približne od pol roka do 3 rokov), je otázne, či nie je lepšie presedlať na menej robustný samostatný športový kočík alebo šikovný golfáč.

Výhody športových detských kočíkov

Klasický športový kočík má plnú rukoväť a pri zložení sú oba páry kolies orientované na jednu stranu. Oproti tomu golfový kočík má rukoväť predelenú na dve samostatné časti z každej strany kočíka (znamenajúc zhoršené manévrovanie jednou rukou) a po zložení vyzerá ako golfové palice. Kôli spravidla malým kolesám nepatrí medzi vyslovene terénne vozidlá, ale zato je skladný a výborný na cestovanie.

Existuje ešte jedna možnosť pre športuchtivých rodičov: kočík na behanie. V drvivej väčšine prípadov sa jedná  o trojkolky s veľkými nafukovacími kolesami. Je nutné aby mali ručnú brzdu zabezpečujúcu spomalenie/zastavenie pomocovou brzdového kotúča. Veľkou výhodou je keď je kočík odľahčený konštrukciou z karbónu namiesto hliníka.  

Čakáte dvojičky? Vhodné kočíky pre dvojičky

Samostatnou kategóriou sú kočíky pre dvojičky. Vo všeobecnosti existujú dva typy. Orientované vedľa seba alebo za sebou. Pri pri prvej možnosti je veľkou výhodou, že vaše ratolesti sedia/ležia hneď vedľa seba a môžu neobmedzene interagovať. Je ale nutné si dobre preveriť rozmery, a to nie len samotného kočíka, ale aj zúženín, ktoré kočík bude prekonávať: výťah, vchodové dvere, šírka chodníka v úsekoch s pouličným osvetlením. Pri športových kočíkoch je tiež dobré si preveriť, či sú polohovateľné zvlášť. Druhou možnoštou je orientácia za sebou, ktorá zvačša disponuje väčšími možnosťami polohovania a otáčania jednotlivých častí, avšak limituje komunikáciu dvojičiek a samotné ovládanie pri „plnej záťaži“ vyžaduje zvýšený level námahy pri manévroní v zákrutách.

Máme pre vás zopár rád, ktoré by vám mohli pomôcť v momentoch, keď budete zvažovať najlepšiu alternatívu pre vášho drobca.

Podvozok detského kočíka

Kolesá

·    Nafukovacie kolesá majú výhodu v tom, že zmäkčujú nárazy a nezachytávajú sa v nich kamienky tak, ako v plastových, čo môže byť dosť otravné hlavne počas dažďa, kedy kočík naabsorbuje všetky malé skalky a donesie ich domov. Na druhej strane je tu však riziko defektu, takže je nutné si pri kúpe kočíka s nafukovacími kolesami zistiť možnosti servisovania alebo kúpy náhradných kolies/duší. Na pamäti treba mať taktiež veľkosť kolies. Pri kúpe hlbokého kočíka je dobré rozhliadať sa po väčšom polomere kolies, čo určite uľahčí zimné výlety po snehu.  

Brzda

·    Brzdy by v ideálnom prípade mali blokovať obidve kolesá jednej nápravy naraz, aby sa predišlo skrúteniu kočíka pri vyššej rýchlosti. Bonusom býva ručná brzda, ktorú ocenia hlavne športuchtivé mamičky, ktoré si radi pri kočíkovaní zabehajú alebo zakorčuľujú

Odpruženie

·    Odpruženie nie je nutnosťou, pokiaľ sa vo vašom okolí nachádzajú nové rovné promenády bez vypuklín alebo dier. Mohli by ste však zvážiť kočík s odpružením v prípade, že bývate v staršej zástavbe a kvalita chodníkov nie je práve ideálna.

Vanička kočíka

Spodok Vaničky

Keďže vaša ratolesť bude v hlbokom kočíku asi len okolo 6 mesiacov, je dobre výber vaničky prispôsobiť časti roka, v tkorom sa týchto 6 mesiacov bude nachádzať. Ak vanička kočíka má robustný spodok z plastu alebo iného pevného materiálu, dieťatku bude zo spodu ťahať oveľa menej, ako  pri vaničke potiahnutej látkou spevnenou iba rebrovaným roštom.

Dĺžka vaničky

Predstava toho, že vaničku musíte zamieňať napriek tomu, že je tam dieťatku dobre, iba kvôli nedostatku priestoru, nie je veľmi príjemná, hlavne keď keď si človek uvedomí výšku investície do tejto časti výbavy. Na dostatočnú vnútornú dĺžku treba prihliadať hlavne u detí narodených v lete/ v jeseni. Prečo? Priemerná dĺžka polročného dieťaťa je 66/68 cm (dievča/chlapec), na to, aby sa zmestilo do kočíka aj so zimným fusakom, je nutné počítať s vaničkou s vnútornou dĺžkou ideálne 75 cm a viac.

Strieška vaničky

Je dobre si všimnúť, aké možnosti ponúka strieška; ako ďaleko siaha clona striešky (bude dieťaťu v lete svietiť do očí?), obsahuje zips na vetrací otvor na zadnej strane striešky obzvlášť nápomocný v letných dusných dňoch?

Športová časť detského kočíka

Polohovanie

Pri prezeraní športového kočíka/športovej časti kočíka nezabudnite vyskúšať, ako veľmi viete znížiť opierku. Najlepšia alternatíva je, keď je to možné až do polohy ležmo, v ktorej si dieťa môže v kľude pospať tak, ako bolo naučené vo vaničke. Túto funkcionalitu si však nemusíte vpisovať do priorít, pokiaľ obývate kopcovité končiny. Veľmi radi presedláte čím skôr na športovú časť a vaše dieťatko uložíte do polosedu aby pri cestách dolu kopcom nemalo reflux.

Orientácia

Je veľkou výhodou vedieť športovú časť otočiť zo smeru jazdy do protismeru jazdy, hlavne v prvých týždňoch a mesiacoch, keď je ešte malý/á zvyknutý/á na pozorovanie rodiča. Táto možnosť je štandardom pri kombinovaných kočíkoch, ale je nutné ju hľadať pri samostatných športových kočíkoch.

Vajíčko

Kompatibilita s kočíkom.

U kombinovaných kočíkov je takáto pripojiteľnosť samozrejmosťou. Pri separátnej kúpe môže byť nenútenou výhodou. Človek si povie, že na krátke vzdialenosti vajíčko vezme v ruke a na tie dlhšie má kočík. Avšak, keď váš potomok zmocnie a zistíte, že spolu s vajíčkom predstavuje 15 kilovú činku, je možné že budete ľutovať, že ste na tento bod nemysleli, aj keď len na pár metrové prevozy. Nezúfajte, stále máte nádej v existenciu vhodného adaptéra, ktorý bude schopný prepojiť vajíčko s kočíkom.

Celková plocha sedačky v kočíku

Vo všeobecnosti platí: pre najmenšie detičky by mala byť sedačka čo najpriamejšia, respektíve čo najjemnejšie kopírujúca oblúk. Inými slovami, dieťa by v nej malo skôr ležať ako sedieť. Keď už je hlavička pevnejšia, výber sa môže orientovať aj na viac „sedavé“ vajíčka.

Tak, ako pri kúpe automobilu si môžete okrem základnej výbavy prikúpiť špecialitky ako tempomat, strešné okno či tónované sklá, aj pri kočíkoch je dôležité poznať možnosti ako si kočík „vytuniť“. Samozrejme, budeme sa snažiť venovať pozornosť najmä najzákladnejším funkčným doplnkom prinášajúcim hlavne osoh.

·    Pláštenka na kočík: väčšinou súčasťou kočíka, v opačnom prípade nutné dokúpiť univerzálnu verziu samostatne

·    Nánožník: vačšinou súčasťou balenia. Je pravda, že nie je nevyhnutný na každodenný chod kočíka, ale je dôležitý pre udržanie mikroklímy vnútri kočika ako aj na ochranu pred poveternostnými podmienkami

·    Fusak: Skôr či neskôr si budete musieť fusak zaobstarať, a preto je dobré naň myslieť už pri kúpe kočíka. Na výber je veľa typov od jednoduchých fusakov s flisovou, bavlnenou alebo polyestoerovou výplňou až po viaczložkové (obsahujúce vnútornú perinku) s možnosťou použitia počas viacerých ročných období. Vo vnútorných podšívkach kvalitnejších fusakov nájdete dokonca napr. aj vlnu z lamy, vonkajšia strana býva pokrytá vrstvou vododolnej látky (napr. polyamid). Zipsy na spodnej strane fusaku môžu napovedať, že po úplnom rozopnutí dostanete hraciu deku. V neposlednom rade myslite na kompatibilitu otvorov fusaku s pásmi v kočíku, aby ste nenarazili pri obstrihávaní novokúpeného fusaku na problém so zapásaním bábätka.  

·    Sieť proti hmyzu: maličký letný ďobanec od veľkého sršňa môže spôsobiť celkom seriózny problém, preto vrelo odporúčame, hlavne ak radi sedávate na terase pri šálke kávy, zatiaľ čo krpec si napĺňa povinný doobedný spánok.

·    Taška na kočík: na prvý pohľad žiadny rozdiel od štandardnej kabelky. Avšak tašky sú väčšinou prispôsobené svojmu účelu, a tak v nich môžete nájsť prebaľovaciu podložku či termoizolačnú štrbinu na fľašku s teplým čajom. Samozrejmosťou sú úchyty na suchý zips pre upevnenie tašky na rúčke kočíka.

·    Rukávniky na kočík: populárny doplnok v zimných mesiacoch, alebo pri prechádzke v studenom vetre udržiavajúci ruky v tepelnom kryte. Je ale ich kúpa naozaj nevyhnutná? Nie. Každý si vie predsa kúpiť teplé rukavice, ktoré sa dajú použiť aj inak ako na tlačenie kočíka.

·    Popruhy do kočíka: určite stoja za zmienku aj keď ich využitie objektívne označím za kontroverzné. Tieto popruhy udržia staršie dieťa v hlbokom kočíku, zabezpečia aby sa nepretočilo a nevypadlo, a teda plnia ochrannú fuknciu v prípade, že sa zobudí, začne sa nudiť a vy nie ste na blízku. Na druhej strane môže vzbudiť odpor voči hlbokému kočíku, a tak sa možno budete musieť skôr pozerať po športovej alternatíve.

·    Existuje veľa iných – viac či menej užitočných doplnkov zahrňujúc držiaky na pohár, slnečné clony, návleky na kolesá alebo slnečníky

Kočíky zažili svoj rozkvet a boom v 19 storočí, keď začali byť dostupné všetkým sociálnym vrstvám. Pri pátraní po úplných začiatkov kočíkov musíme však načrieť do začiatku 18 storočia (1733). Angličan William Kent navrhol prvý kočík, ktorý venoval pre deti vojvodu z Devonshiru. Na rozdiel od súčasných dizajnov poháňaných zo zadu mamou, alebo iným príbuzným, vojvoda si musel zaobstarať kozu alebo malého poníka, bez ktorých by to nešlo.

Zdroje:

Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. viac informácií

Nastavenia cookies na tejto webovej stránke sú nastavené na "Povoliť cookies". Ak budete pokračovať v používaní tejto webovej stránky bez zmeny nastavenia cookies alebo kliknete na tlačidlo "Prijať" nižšie, dávate k tomu súhlas.

Zavrieť