Ako vybrať plienky pre bábätko – látkové alebo jednorazové plienky?

Ako vybrať plienky pre bábätko – látkové alebo jednorazové plienky?

Činnosťou, pri ktorej je isté, že ju budete musieť riešiť od prvého dňa, je plienkovanie. Každý novorodič si rýchlo zapamätá priestranné regály drogérii so všakovakou ponukou plienok od výmyslu sveta. A predsa vybrať si tie pravé, a hlavne nastaviť si od začiatku kvalitnú plienkovú stratégiu dá viacerým rodičom zabrať. 

Jednorazové plienky

Jednorazové plienky sa môžu pýšiť bezkonkurenčnou jednoduchosťou použitia v podobe postupu vyber-nasaď-zahoď. Preto sú pre drvivú väčšinu rodičov možnosťou prvej voľby. Hovoriť z pohľadu rodiča 2 dcér: Je úžasné, že doba, v ktorej žijeme, ponúka možnosť zaobísť sa bez každodenného plákania a vyvárania kontaminovaného materiálu. Navyše, jednorazové plienky obsahujú vysoko absorbčné polyméry (super absorbent polymers – SAP) schopné absorpcie tekutiny o hmotnosti 30 násobku vlastnej váhy. Avšak, klasické plienky majú tiež zádrhel v podobe inkompatibility s pokožkou zadočka pre niektoré detičky a environmentálnej záťaže.

Sú jednorazové plienky ekologické?

Štatistiky ukazujú, že plienky sú v domácnostiach s deťmi zodpovedné za 50 percent všetkého vyprodukovaného odpadu, pričom plienky spotrebované za prvý rok života dieťaťa majú až 1 tonu. Je odhadované, že vo všeobecnosti predstavujú až 1,5 – 4 percentá z celkovej produkcie odpadu na Zemi. Zároveň, použité plienky v prvých 2,5 rokoch života je zodpovedných za 630 kg skleníkových plynov, čo by sa rovnalo produkcii priemerného auta po najazdení okolo 2500 km.

Oba spomenuté problémy sa snažia riešiť ekoplienky, ktoré sa rozkladajú omnoho rýchlejšie ako tie klasické, keďže sú vyrobené z prírodných materiálov ako napríklad kukuričný škrob alebo celulóza, sú bez farbív, chlóru, parfumov alebo latexu, a ak ste ochotný si priplatiť zhruba o štvrtinu-tretinu naviac, môžete sa rozhodnúť pre ich využitie aj pre vášho drobca. Okrem klasických jednorazových plienok na bočné zapínanie sú k dispozícii aj takzvané nohavičkové plienky. Tieto sú výbornou voľbou pre denné prebaľovanie, hlavne ak dieťatko už dosiahlo štádium obratnosti, v ktorom sa konštantne pretáča a uteká z bojiska. Mamičky po nich často nesiahnu z obavy o zašpinenie nožičiek počas vyzliekania plienky s plným nákladom. Je preto dobré vedieť, že plienky sú opatrené bočným patentom, ktorý sa dá roztrhnúť uľahčujúc prebalenie.

Naše tipy na plienkovanie

·    Nenakupujte plienky pre novorodeniatko do zásoby. Je potrebné zistiť ako na ne reaguje a hlavne či dovolia nechať pupok odhalený, keďže v prvých týždňoch sa pupoček hojí a je potrebné, aby nebol prikrytý vrchnou časťou plienky. Štandardne sa môže táto časť vyhrnúť, niektorí výrobcovia na túto záležitosť myslia a plienky „newborn“ sú opatrené výrezom.

·    Majte sa na pozore pri zmene veľkosti plienok. Aj keď oficiálne rozmedzie hmotnosti sa môže zdať byť dostačujúce na pár ďalších týždňov alebo mesiacov, je možné, že plienky sú už malé. Od polky rozmedzia pozorujte hornú časť stehien a pás aby ste sa uistili, že plienky dieťatko už neotláčajú.

Alternatívne prebaľovanie

Napriek spomenutým nevýhodám jednorazových plienok, nájdu sa aj striktní odporcovia. Na margo tohto komentáru treba spomenúť vedeckú štúdiu vypracovanú na začiatku milénia porovnávajúcu klasické látkové plienky a moderné jednorazové plienky. Trojica lekárov prišla k záveru, že teplota miešku chlapcov používajúcich jednorazové plienky je o 0,6-1,1°C vyššia ako pri látkových plienkach čo predstavuje signifikantý rozdiel, ktorý môže mať vplyv na spermatogenézu a neskoršiu plodnosť chlapcov. Hypotéza hovorí, že toto je jeden z faktorov prispievajúci k súčasnej zníženej plodnosti mužov, hlavne v západnej Európe, kde sa kvôli železnej opone dostali jednorazové plienky o pár desaťročí skôr ako do východnej.

Pre potenciálnych rodičov, ktorí by chceli nájsť alternatívne spôsoby prebaľovania oproti tým dnes už konvenčným jednorázovkám, sa nájde viacero ďalších vychytených možností.

AIT – All-in-two je kombináciou vnútornej plienky s vonkajšou vrstvou, teda balenie do savej plienky s nepriepustnými nohavičkami na vrchu. Čo sa týka vnútornej vrstvy, najklasickejším typom využívaným po stáročia sú štvorcové bavlnené plienky. Treba povedať, že je nutné si ich zaobstarať aj u rodičov využívajúcich jednorazové plienky, aby bolo dieťatko v čistote a ležalo na čistom nezaprášenom materiáli. Kým na základné „podkladanie“ vám ich stačí okolo 15, pri plienkovaní bude potrebných 35-50 v závislosti na frekvencii prania domácich.  Okrem bavlny máte možnosť výberu aj iných savých materiálov, ako mikrovlákno (umelý materiál s rýchlou savosťou, ktorý by mal byť od pokožky odseparovaný práve kvôli rýchlemu schnutiu a odvláčneniu pokožky), konope (viac ako dvojnásobne vyššia absorpcia oproti mikrovláknu – väčšinou miešané s bavlnou v pomere 55:45), bambus (výborné absorbčné schopnosti, bambus má antibakteriálne vlastnosti a bonusom je, že je veľmi príjemný na dotyk) bambus s čiernym uhlím (mikročastice uhlia vinkorporované do vlákien bambusu spôsobujúce sivú farbu). Kto sa chce vyhnúť skladaniu štvorcových/obdĺžnikových plienok pri prebaľovaní, môže siahnuť po plienkových nohavičkách z bavlny alebo bambusu tvarom pripomínajúcich jednorazové plienky. 

Vkladacie plienky sú obdobou štvorcových plienok, sú menšieho, zväčša obdĺžnikového tvaru a používajú sa na zvýšenie savosti u starších detí. Je na mieste spomenúť aj separačné vložky. Majú dvojaký charakter aj úlohu. Tie jednorazové sú celulózové obrúsky, ktoré fungujú ako filtračný papier na oddelenie stolice, ktorá sa potom aj s vložkou spláchne v záchode. Separačky typu „stay dry“ sú látkové obdĺžniky, ktoré zabezpečia odvedenie tekutiny do ďalších vrstiev aby pokožka zostala stále suchá.

Najuniverzálnejším typom vonkajších nohavičiek sú PUL nohavičky s membránou z polyuretánu, ktorá je priedušná a tým predchádza zapareniu. Sú takisto najspoľahlivejšie pokiaľ ide o prepúšťanie tekutiny, ktorá presiakne z vnútornej vrstvy. Pre vyšší komfort existujú aj vlnené alebo flísové nohavičky poskytujúci dieťatku komfort najmä v noci, sú však náročnejšie na údržbu.

Kapsové plienky predstavujú ďalšiu možnosť prebaľovacej taktiky. Plienkové nohavičky obsahujú vonkajšiu nepriepustnú vnútornú tenkú vrstvu z polyesteru odvádzajúceho tekutinu, medzi ktorými je otvor, takže konečný výsledok je kapsa, do ktorej sa vkladajú savé vložky k dispozícii na kúpu zároveň s kapsovou plienkou. Ich výhodou je rýchle schnutie, takže zatiaľ čo vypratá/é vložky schnú, vy môžete suchú kapsu čoskoro použiť so záložnými vložkami. 

AIO – All in one (všetko v jednom) znamená, že vnútorná aj vonkajšia vrstva (tzv. savé jadro) sú spojené, a preto je prebaľovanie jednoduché a pripomína prebaľovanie jednorazovými plienkami. Nevýhodou je dlhá doba sušenia v kombinácii s relatívnou finančnou náročnosťou znemožňujúcou kúpu tuctov All in one plienok do zásoby, a preto sú väčšinou využívané na občasné prebalenie, napr. na prechádzke vonku.

SIO – Snap in one (všetko v jednom po scvaknutí) je najmodernejšia technika. Dá sa prirovnať ku kapsovým plienkam, namiesto vkladania vložky do otvoru sa však u tohto typu vložka scvakne na patentky vonkajšej vrstvy. Po scvaknutí tak vznikne All in one. Patentky sú taktiež súčasťou vonkajších nohavičiek a zabezpečujú zmenu veľkosti. To z nich robí viacveľkostný systém, čiže budú dieťatko sprevádzať  až po odplienkovanie a naučenie na nočník. Túto vlastnosť má aj väčšina AIO plienok.

Bez prebaľovacej podložky sa určite zaobídete. Stačí nájsť vhodné zákutie vášho príbytku, kde bude pre vás aj maličkého/kú prebaľovanie pohodlné a nebude celorodinnou tragédiou, keď sem tam od excitácie po odbalení unikne mililiter vedľa. Každopádne, možnosť zaobstarať si prebaľovaciu podložku máte, a tým si viete zaistiť určitý dodatočný komfort a pohodlie. Vo všeobecnosti si v prvom rade musíte povedať, či potrebujete mäkkú (je nutné ju uložiť na iný tvrdý podklad) alebo tvrdú variantu (spodok podložky je pevný, takže je možné ju umiestniť na okraje postieľky alebo na stolík s menším pôdorysom ako samostatná podložka). Drvivá väčšina podložiek má vyvýšené bočné okraje, aby udržali potomka na podložke aj v prípade, keď už začína prichádzať na techniku prevracania sa na bruško. U niektorých nájdete nadôvažok vyvýšený zadný okraj za hlavou, ktorý určite prispeje k spokojnosti z bezpečia zvlášť ak sa za prebaľovacou podložkou nachádza stena. Keď  si odmyslíme možnosť podlahy ako vhodného miesta na prebaľovaciu podložkou, ostávajú nasledovné obľúbené možnosti:

·    Posteľ, práčka, stôl, postieľka

·    Prebaľovací pult: nezriedka obsahuje štyri kolieska, takže ideálna možnosť pre mobilné riešenie a univerzálne využitie podložky na prebaľovanie v spálni aj na post-vaničkový manažment v kúpeľni.

·    Prebaľovacia komoda: Spravidla bez koliesok, avšak je možné, že si uvedomíte, že s príchodom nového člena do rodiny sa exponenciálne zvyšuje potreba nového úložného priestoru, a tak práve komoda môže byť ďalší vkusný a potrebný kus nábytku

Zhrnutie výberu plienok a plienkovania na záver

Každému rodičovi záleží na tom, aby sa ich potomok naučil na nočník v rámci možnosti čo najskôr. Mnohí však po ňom v prvom roku vôbec nesiahnu. Existuje veľa názorov na to, kedy je vhodné začať nočníkový tréning, od veľmi drsných navrhujúcich začiatok v 2-3 týždňoch bábätka po liberálnejšie odporúčajúce omnoho neskorší štart. Americká a Kanadská spoločnosť pediatrov sa zhoduje na 18 -tich mesiacoch ako vhodnom veku, kedy je dieťa dostatočne vyspelé. Vo všeobecnosti však platí, že odplienkovanie môže začať ak sa drobec začne budiť so suchou plienkou. Je však dobré tréning dokončiť do 24 mesiacov, keďže bolo zistené, že neskoršia finalizácia učenia na nočník so sebou nesie zvýšené riziko denného pomočovania. Aký nočník si teda zvoliť? Je dobré začať úplne obyčajným nočníkom za pár drobných. Jediné špecialitky, ktoré určite oceníte pri vzpieraní sa krpca sú protišmykové prvky, ktoré sa vyskytujú v podobe pogumovaných výbežkov na rohoch nočníka. Je dobré ak po autíčkových, káčerovských, koníčkovských, po verných zmenšených replikách a iných podobných vylepšeniach siahnete až v prípade núdze, keď sa nočníkové pokusy stretnú s odporom. Inak sa môže stať, že nočník budete musieť brať všade so sebou, keďže bude jediný, do ktorého sa bude maličký/maličká ochotná vyprázdniť.

Zdroje:

Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. viac informácií

Nastavenia cookies na tejto webovej stránke sú nastavené na "Povoliť cookies". Ak budete pokračovať v používaní tejto webovej stránky bez zmeny nastavenia cookies alebo kliknete na tlačidlo "Prijať" nižšie, dávate k tomu súhlas.

Zavrieť